Midyat Çağ Sofrası Midyat’ın En Güzel Restoranı
» MİDYAT YEMEKLERİ

Midyat yemekleri?

Midyat yemek yerleri?

Midyatta nerede yenir?

Midyatta ne yenir?

Midyatta ne nerede yenilir?

Midyat yemekleri nerlerdir? Nasıl pişirilir.?

Midyat yemekleri neden meşhurdur?. Lezzetli olmasının sebebi nedir?

En ünlü midyat meşhur yemeği nedir. Nerelerde yenilir.

 

 

midyat yemekleri

MİDYAT KABURGA DOLMASI
Malzemeler:
2 kilogram kuzu kaburgası 
İç pilavı için ;
4 su bardağı pirinç
750 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti
1 su bardağı tuzsuz  badem
1 tatlı kaşığı dövülmüş yenibahar
300 gram tereyağ
Karabiber
Tuz
Üzerinin pişmesi için;
1 su bardağı yoğurt 
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
Süslemek için;
1 maydanoz
 
 
Yapılışı:
Midyat yemeklerinden kaburga dolması yaparken,Öncelikle kaburgamızı dolduracak şekilde kasabımıza dikkatlice açtırıyoruz. Daha sonra üzerini ve içini bol tuz ve karabiber karışımı yaparak her yerine yedirerek sürüyoruz ve 1, 1.5 saat kadar dinlenmeye alıyoruz.  Bir tarafta etimiz dinlenirken iç pilavımızı hazırlıyoruz. Pirinçleri bir kaba alıyoruz üzerine 1,5 yemek  kaşığı tuz ilave ediyoruz ve üzerine sıcak su koyup 30 dakika dinlendiriyoruz ki içindeki nişastası erisin ve tane tane pirinçlerimiz olsun.  Midyat yemeklerinden kaburga dolması Daha sonra kuşbaşı doğradığımız kuzu etini bir tavaya alıyoruz harlı ateşte suyunu çekene kadar kavuruyoruz suyunuı tam çektiğinde kıvamını bakıyoruz  eğer ki henüz pişmemişse üzerine yeteri kadar su koyup biraz haşlıyoruz. Etimiz suyunu çektikten sonra üzerine tereyağ  ekleyip kavuruyoruz. Tuzsuz bademlerimizi cezvede ve ya küçük kapta 10 dakika kadar  haşlıyoruz, sonra bademlerimizi dış yüzeyinden soyuyoruz ve hafif yağda pembeleşecek kadar kızartıyoruz ve kuş başı doğranmış etimizin üzerine ekleyip 1 2 dakika kısık ateşte kavuruyoruz. Bu arada pilavımızı süzüp güzelce yıkıyoruz.Pilavımızı  pişiriyoruz ama biraz çiğ kalmasını sağlıyoruz. Daha sonra pilavımıza 2 çay kaşığı karabiber ekliyoruz.
 Midyat yemeklerinden kaburga dolması üzerine de kavurmuş olduğumuz badem ve eti , ve ayrıca  maydanozu ekleyip güzelce karıştıryoruz ve iç pilavımız hazır. Ve şimdi sıra midyat yemekleri kaburga dolmamızı doldurmada…
Midyat yemeklerinden kaburga dolması İç pilavımızı dikkatli bir şekilde kaburgamızın içine dolduruyoruz tamamen her yerine yetecek  kadar. Doldurma işlemimiz bittikten sonra kaburgamızın açık olan ağzını beyaz ip ve iğne ile  dikiyoruz.  Özellikle burda beyaz ip kullanmamızın sebebi farklı renkteki iplerin etimize renk vermemesi. Kaburgamızı diktikten sonra üzeri için hazırladığımız yoğurt ve salça karışımını hiçbir yeri boş kalmayacak şekilde  buluyoruz bu üzerine hoş bir kırmızılık ve müthiş bir tat katıyor. Ve artık hazırlanış kısmı tamamlanıyor. Pişirim için 2 yöntemimiz var hangisi kolayınıza gidecekse yapabilirsiniz lakin tadı her 2 şekilde de muhteşem. 
1. Midyat yemeklerinden kaburga dolması yaparken Yöntem kaburgamıza uygun bir tencereye kaburgamızı koyuyoruz. Tereyağını koyup hafif kızdıryoruz ve kaburgamızı koyuyoruz önünü arkasını çevire çevire nar gibi kızartıyoruz. Kızarmış olan midyat kaburga yemeğimizin üzerine 8-9  su bardağı su ilave ediyoruz ve yaklaşık 3 saat kadar pişiriyoruz. 
2. Midyat yemeklerinden kaburga dolması ikinci yöntemimiz ise kaburgamızı aliminyum folyoya 5 kat  sararak fırına yollamamız.Her iki şekilde de çok muhteşem lezzet alabilirsiniz midyat yemekleri.
 
 
Afiyet olsun …  
 
 

 

» HABERLER
  » MİDYAT YEMEK YERLERİ
  » MİDYAT’TA YEMEK YENECEK YERLER
  » MİDYAT YÖRESEL YEMEKLERİ
  » MİDYAT YEMEKLERİ
» HABERLER
» MİDYAT YEMEK YERLERİ

» MİDYAT YEMEKLERİ

» MİDYAT YÖRESEL YEMEKLERİ

» MİDYAT’TA YEMEK YENECEK YERLER

» Webmail
» Para Piyasaları
» Site İçi Arama
   
» Hava Durumu
» GOOGLE Translate
Bu sitenin tüm hakları saklıdır     moc.liamtoh @ neserihat